تبلیغات
گروه مهندسی برنا - وقتی «قاتل نامریی» ( گاز دی اکسید کربن ) همپای «صاحبخانه» وارد می ‌شود
گروه مهندسی برنا
گروه مهندسی برنا
این شركت در زمینه خدمات فنی-مهندسی برق، الكترونیك و رایانه آماده فعالیت می باشد.
فعالیتهای در نظر گرفته شده شامل : مشاوره ، طراحی ، اجرا و پشتیبانی سیستم های امنیتی-حفاظتی ، درب های اتوماتیك ، آیفون تصویری ، برق ساختمان و تابلو برق صنعتی ، طراحی ومونتاژ برد های الكتریكی و الكترونیكی، برگزاری دوره های آموزشی در زمینه علوم الكترونیك و رایانه ، مشاوره و طراحی و اجرای شبكه های كامپیوتری ، فروش قطعات و لوازم الكترونیكی و كامپیوتری طراحی ، اجرا و فروش بسته های آموزشی ، فروش لپ تاب وكامپیوتر و تولید نرم افزار های كاربردی می باشد.
تلفن های تماس :
07116359323
09177370132
09176378139
آدرس : شیراز - بلوار صنایع - شهرك آرین - پارك علم و فن آوری - ساختمان پاسارگاد

وقتی «قاتل نامریی» ( گاز دی اکسید کربن ) همپای «صاحبخانه» وارد می ‌شود

یکشنبه 6 آذر 1390

نویسنده: وحید باقری |

عیان نیوز : با توجه به افزایش « ۵۹ درصدی » کشته‌ های ناشی از « گازگرفتگی » در نیمه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته این « قاتل نامریی » همچنان « مهمان ناخوانده خانه » ‌ها می ‌شود .

سال‌‌ هاست که عنوان جدیدی در « مرگ ‌ومیر ایرانیان » مطرح شده است و نام آن را « مرگ خاموش » یا مرگ توسط « قاتل نامرئی » گذاشته‌ اند .

« قاتل نامریی » نامی است که مردم و مسوولان روی « گاز دی‌اکسید کربن » گذاشته‌ اند و معمولا به خاطر « عدم نصب مناسب » لوله ‌های « خروج گاز » از « آبگرمکن » و « بخاری در فضا » پخش شده و باعث « مرگ شهروندان » می ‌شود .

متأسفانه تعدادی از شهروندان به « توصیه‌ های ایمنی » در باره نصب صحیح « لوله‌ های انتقال گاز » ، « عدم نصب بخاری‌ های گازسوز » در محل‌ های « خطرناک » مانند حمام‌ ها و دیگر توصیه‌ ها توجه نمی ‌کنند و با آغاز « فصل سرما » شاهد افزایش نگران‌ کننده « مرگ‌ و میر » ‌های اینچنینی هستیم .

افزایش ۱٫۷  درصدی مرگ ناشی از گازگرفتگی در سال گذشته

 « جابر قره‌ داغی » رییس سابق « مرکز تحقیقات پزشکی قانونی » در خردادماه امسال  با اعلام اینکه ۷۸۲ نفر در سال گذشته ( سال ۸۹ ) بر اثر « گازگرفتگی » جان خود را از دست داده ‌اند گفت : از این تعداد « ۲۱۶ تن زن و ۵۵۶ نفر مرد » بوده ‌اند .

« قره ‌داغی » در این باره گفت : آمار « مرگ ناشی از گاز گرفتگی » در سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ( سال ۸۸ )  ۱٫۷ درصد رشد داشته است .

وی با اشاره به اینکه در « سال ۸۹ » بیشترین رقم « مرگ » ناشی از « گازگرفتگی » با عدد « ۲۰۹ نفر » به استان تهران مربوط است گفت : اصفهان با عدد « ۸۲ نفر » ، استان آذربایجان شرقی با رقم « ۵۸ نفر » ، استان فارس با عدد « ۵۱ نفر » بیشترین آمار « گازگرفتگی » را به خود اختصاص داده ‌اند .

رییس سابق « مرکز تحقیقات پزشکی قانونی » گفت : استان ‌های « هرمزگان با یک نفر ، بوشهر با مرگ دو نفر ، ایلام با ۴ نفر و استان ‌های قم و کهگیلویه و بویراحمد » مشترکا با « ۵ نفر » کمترین تلفات ناشی از « گازگرفتگی » را در این مدت به خود اختصاص داده‌ اند .

« قره ‌داغی » با بیان اینکه تهران بیشترین « مرگ ناشی از گازگرفتگی » را داراست گفت : با این حال تهران در سال گذشته با کاهش « ۱۴٫۷ درصدی مرگ ناشی از گازگرفتگی » روبرو بوده است .

به گفته وی بیشترین مرگ ناشی از گازگرفتگی مربوط به سال ۱۳۸۶ با آمار مرگ یک هزار و ۲۴ نفر بوده است

در « سال ۸۸ » در اثر « گازگرفتگی ۷۶۹ نفر » جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با « سال ۸۹ با افزایش ۱٫۷ درصدی » روبرو بوده است .

رشد ۵۹ درصدی گازگرفتگی در ۶ ماه نخست امسال

 « محمود خدادوست » ، رییس « مرکز تحقیقات پزشکی قانونی » در تاریخ ۸ آبان ‌ماه  گفت : در شش ماه نخست امسال « ۲۸۷ نفر » بر اثر « مسمومیت با گاز منوکسید کربن » جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ، ۵۹٫۴ درصد رشد را نشان می دهد . در حالی که در شش ماه ابتدایی سال گذشته « ۱۸۰ نفر » به علت « گازگرفتگی با گاز منوکسید کربن » جان باختند ، اما امسال این آمار به « ۲۸۷ نفر » رسید .

« خدادوست » با یادآوری این که در بهمن ماه سال گذشته ، بیشتر تعداد تلفات « گازگرفتگی سال ۱۳۸۹ » ثبت شد ، تصریح کرد : طی سال گذشته « ۷۸۲ نفر » که « ۵۶۶ نفر آنها مرد و ۲۱۶ نفر زن » بودند ؛ به علت « مسمومیت با گاز منوکسید کربن » جان باختند که تنها « ۱۶۴ نفر » این « گازگرفتگی » ها در بهمن ماه اتفاق افتاده است .

وی بیشترین میزان وقوع « مرگ بر اثر مسمومیت با گازگرفتگی » را در استان تهران اعلام کرد و گفت : تهران با « ۲۰۹ نفر » استانی بود که بالاترین تعداد « مرگ های ناشی از گازگرفتگی » را در سال ۱۳۸۹ ثبت کرد و پس از آن ، اصفهان با « ۸۲ و آذربایجان شرقی با ۵۸ نفر » ، دومین و سومین استانی بودند که بیشترین تعداد « گازگرفتگی » در آن ها روی داد . کمترین میزان « گازگرفتگی » در سال گذشته نیز در استان های « هرمزگان با یک نفر ، بوشهر با دو نفر و ایلام با ۴ نفر » در طول سال گذشته روی داده است .

رییس « مرکز تحقیقات » با اشاره به محاسبه « مرگ‌ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن » بر اساس هر « ۱۰۰ هزار نفر » در جمعیت استان ها اظهار داشت : « اردبیل با مرگ دو نفر » در ازای هر « ۱۰۰ هزار نفر » ، استانی است که بیشترین تعداد « مرگ بر اساس هر ۱۰۰ هزار نفر » را ثبت کرده است و پس از آن ، « اصفهان و خراسان شمالی » هر کدام به « ۱٫۷ نفر و آذربایجان شرقی با ۱٫۶ نفر » در هر « ۱۰۰ هزار نفر » ، استان های دوم و سوم هستند .

« خدادوست » در تشریح میزان تلفات « گازگرفتگی » در طی شش ماه نخست امسال گفت : در شش ماهه نخست امسال به ترتیب در فروردین ماه « ۸۵ نفر ( ۶۷ نفر مرد ، ۱۸ نفر زن ) ، اردیبهشت ماه ۷۵ نفر (۴۱ نفر مرد ، ۳۴ نفر زن ) ، خرداد ماه ۵۸ نفر ( ۳۹ نفر مرد ، ۱۹ نفر زن ) ، تیرماه ۳۴ نفر ( ۲۲ نفر مرد ، ۱۲ نفر زن ) ، مرداد ماه ۲۳ نفر ( ۱۵ نفر مرد ، ۸ نفر زن ) و شهریورماه ۱۲ نفر ( ۱۰ نفر مرد ، ۲ نفر زن ) بر اثر « مسمومیت با گاز منوکسید کربن » جان خود را از دست داده اند .

تا اینجای کار ، تقصیر اصلی بر گردن شهروندان است که به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی و اینکه معمولا به جای کمک گرفتن از تکنسین ‌های حرفه ‌ای برای نصب برخی وسایل گارسوز صرفا به تجربیات خود اکتفا می ‌کنند ، خود و دیگران را به « کام مرگ » می ‌کشانند و عده‌ ای هم با لطف خداوند جان سالم به در می‌ برند .

اما در این راه نقش « نهاد های نظارتی » مانند « سازمان استاندارد و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی » در تولید برخی وسایل و آگاه‌ سازی مردم در باره نحوه استفاده از این وسایل بسیار پر رنگ است که متأسفانه شاهد کم‌ کاری این ارگان‌ ها در این زمینه هستیم .

بخاری ‌های بدون دودکش ، قاتلان نامریی جدید

چند سالی است که نوعی از « بخاری ‌های گازسوز » بدون نیاز به « دودکش روانه » بازار شده است که به گفته بسیاری از فروشندگان و تولید کنندگان بیشتر برای محل‌ هایی مناسب است که تردد و « انتقال اکسیژن » در آنها بالا است و نگرانی بابت اینکه « گاز منواکسید کربن » در آن فضا متراکم شود وجود ندارد .

اما برخی از شهروندان بدون توجه به این موضوع ، اینگونه « بخاری ‌های گازسوز » را برای « مصارف خانگی » انتخاب می ‌کنند و متأسفانه فروشندگان هم کمتر در باره این موضوع اطلاع ‌رسانی می ‌کنند .

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :