تبلیغات
گروه مهندسی برنا - اصطلاحات دوربینهای مدار بسته
گروه مهندسی برنا
گروه مهندسی برنا
این شركت در زمینه خدمات فنی-مهندسی برق، الكترونیك و رایانه آماده فعالیت می باشد.
فعالیتهای در نظر گرفته شده شامل : مشاوره ، طراحی ، اجرا و پشتیبانی سیستم های امنیتی-حفاظتی ، درب های اتوماتیك ، آیفون تصویری ، برق ساختمان و تابلو برق صنعتی ، طراحی ومونتاژ برد های الكتریكی و الكترونیكی، برگزاری دوره های آموزشی در زمینه علوم الكترونیك و رایانه ، مشاوره و طراحی و اجرای شبكه های كامپیوتری ، فروش قطعات و لوازم الكترونیكی و كامپیوتری طراحی ، اجرا و فروش بسته های آموزشی ، فروش لپ تاب وكامپیوتر و تولید نرم افزار های كاربردی می باشد.
تلفن های تماس :
07116359323
09177370132
09176378139
آدرس : شیراز - بلوار صنایع - شهرك آرین - پارك علم و فن آوری - ساختمان پاسارگاد

اصطلاحات دوربینهای مدار بسته

پنجشنبه 23 تیر 1390

نویسنده: گروه مهندسی برنا |

اصطلاحات دوربینهای مدار بسته
A/D
مبدل تصاویر آنالوگ به تصاویر دیجیتال
Acoustic Lens
عدسی صوتی ست كه امواج را در مسیر دلخواه هدایت می كند .
Auto Iris
مكانیسمی است كه دریچه دیافراگم را با فیدبكی كه از دوربین می گیرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظیم می نماید . به عبارت ساده تر تنظیم خودكار دریچه دیافراگم
Auto track
قابلیت تعقیب جسم متحرك به طور خودكار
CCD
مخفف واژه Charge Copled Device و نوعی سنسور می باشد . چیپ ست CCD نورهای دریافتی را به علائم الكتریكی تبدیل می كند . درواقع
یك مبدل نور الكتریكی است .
CCTV
(Close Circut Television) : رزولوشن بالاتر به معنی جزئیات بیشتر تصویر است . و در هنگام بزرگ نمودن تصویر باعث می شود كمتر از
كیفیت اصلی خارج شود .


CIF
در بسیاری از كاربردهای آنالوگ فقط یك چهارم از حداكثر اندازه تصویر استفاده می شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصویر فراهم آید .این
مقدار یك چهارم تصویر را اصطلاحا" CIF گویند .
CMOS
سنسورهای CMOS تمامی دوربین های دجیتال عكاسی جدید و دوربین های گوشی موبایل دارای سنسورهای تصویری CMOS هستند در
چیپ ست CMOS تك تك پیكسل ها پردازش می شوند .
Contrast
میزان اختلاف بین تاریك ترین و روشن ترین سطوح یك تصویر
Contrast range
نسبت میزان درخشندگی سفید ترین با سیاه ترین قسمتهای یك تصویر
CRT
مخفف elbuT-yaR-edohtaC می باشد و عبارت از یك لامپ الكترونیكی ست كه در آن الكترونهای ساطع شده به وسیله یك كاتدگرم روی سطح كوچكی از پرده فلورانس كانونی می شوند .كه می توانند روی پرده تصویر را به وجود آورند .TRC ها نمایشگرهای مسطح می باشند .بدون اشغال كمترین فضا و با هزینه هایی به مراتب كمتر از دیگر نمایشگرها،تصاویری با كیفیت مطلوب به وجود می آورند .
D/A
دیجیتال به آنالوگ
DAY & NIGHT
قابلیت دید در شب و روز .اینگونه لنزها قادر هستند با نور LUX50.0 و حتی در تاریكی مطلق نیز با سوئیچ با وضعیت سیاه و سفید به كار خود ادامه دهند
Day & night (D/N)
كیفیت تصویر این قبیل دوربین ها در هنگام شب به شفافیت روز نمی باشند .
منظور از عدم شفافیت،فوكوس نبودن تصویر است كه ناشی از تغییر فاصله كانونی به دلیل استفاده از طوتل موجهای مادون قرمز برای دید در شب می باشد .
DHC
نوعی تكنولوژی تصویربرداری است كه در دوربین هایی كه جهت عكس برداری از پلاك خودرو استفاده میشود بكارمی رود .
DNR
مخفف Digital noise reduction
Dome
دوربین سقفی
Dsp
Digital Sensor Prosseson
Duplex
دو طرفه
DVR
سیستم ضبط دیجیتالی تصویر قادر است تصویر چندین دوربین مختلف را بر روی یك مانیتور نمایش داده و در صورت نیاز بر روی حافظه خود ضبط گرداند. DVR ها از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته PC BASE DVR و STANDALONE DVR تقسیم می شوند
DVR PC BASE
كارت های DVR هستند كه جهت ضبط تصاویر دیجیتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روی كامپیوتر نصب می گردنند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند
DVR STANDALONE
این دستگاهها سیستم هایی مستقل هستند که نیازی به رایانه ندارند و در داخل این سیستم ها تمامی سخت افزار مورد نیاز تعبیه گشته و فقط كافی است تا دوربین ها و مانیتور مربوطه به آن متصل گردند .
Eis
مخفف rezilbatS egamI cinortcelE اثرات لرزشی ناشی از باد و یا حركت ترافیك را خنثی می كند .
Ex-View
تكنولوژی ای است كه منجر به بالارفتن حساسیت DCC تا دو برابر برای نور مرئی و چهار برابر نور مادون قرمز می گردد و میزان لوكس آن دو برابر بهتر از DCCهای نور DAH repuS سونی می باشد .
Fixed focal
لنز با فاصله كانونی ثابت
Fixed lens
به لنزهای ثابت اطلاق می گردد .
Focusing
فرایند كنترل میزان همگرایی و واگرایی پرتوهای الكترونیكی جهت بدست آوردن تصویر دلخواه به عبارتی عمل حركت عدسی نوری به سمت جلو یا عقب جهت بدست آوردن تصویر صاف از سوژه
Frame
فیلم از عكس های ثابتی به نام فریم شكل می گیرد .این عكسها به صورت پی در پی نمایش داده می شوند و تصویر متحرك را شكل می دهد .
Full Duplex
دو طرفه همزمان
Half Duplex
ارتباط یك طرفه
In door
فضا های مسقف و سر پوشیده
Interface
بردهای واسطه
IP
مخفف dcotorP tenretnI معمول ترین استاندارد انتقال اطلاعات در دنیاست .
Ip Camera
دوربین اینترنتی و اصطلاحا" به دوربین های تحت شبكه اطلاق می شود .
IP067
درجه حفاظتت محیط های بیرونی با P Iمشخص
IR
مخفف Infra redبه معنی فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز می باشد .
IR
LED های IR گرچه تاعث دید در شب می گردند،اما از آنجا كه به صورت یك پرده بر روی CCD قرار می گیرند،خود باعث افت كیفیت تصویر در
حالت سیاه و سفید می گردند .
LCD
مخفف Liquid Crystal Display می باشد .و عبارت است از یك نمایشگر مسطح كه از تعدادی پیكسل های رنگی در جلوی یك منبع نور و یا یك
عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكیل یافته اند .
Lcd
در این نوع نمایشگرها یك ماده رسانای شفاف روى یك سطح صاف شیشه اى قرار مى گیرد و سپس یك لایه ارگانیك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لایه رسانا دیگری روى این دو لایه قرار مى گیرد. اكنون با برقرار كردن جریان الكتریكى میان این دو لایه رسانا، میدان الكتریكى به وجود مى آید و لایه ارگانیك در اثر آن نورانى مى شود.
بزرگترین اشكال نمایشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). این در حالى است كه عمر نمایشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.
LED
دیودهای نورانی هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع می كنند .
Lens
مهمترین عامل دریافت تصویر ، شفافیت ، میدان دید ، بزرگنمایی و ... می باشند و از عدسی ها تشكیل شده اند كه در داخل یك بسته پلاستیكی استوانه ای جهت انتقال نور منعكس شده اشیاء مقابل به روی DCC جای گرفته اند .
Loop
اتصال بسته
Loos
افت ولتاژ
LUX
واحد شدت روشنایی در سیستم بین المللی است . و برابر با یك لومن بر متر مربع است .
Manoal zoom
به تنظیم دستی لنز اطلاق می گردد- لنزهای چند برابر دستی
Manually
تنظیم دستی
Mic
Microphone مبدلی است كه امواج صوتی را به سیگنال های الكتریكی تبدیل می كند .
Microphone Mixer
مخلوط كننده ای كه دو یا چند سیگنال خروجی میكروفن را به ورودی یك تقویت كننده صوتی اعمال میكند .
MONITOR
علیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .
Motorize zoom
لنزهای چند برابر كننده موتور دار
MPEG-H
یكی از فرمت های فشرده سازی .از دیگر فرمت ها می توان 2GEPM-GEPJ-M
MULTIPLEXER
این سیستم در رنج های 9 و 16 كاناله ساخته می شود و قادر است تصاویر 9 یا 16 دوربین مختلف را بر روی یك تلویزیون بطور همزمان نمایش دهد .
NTSC
سیستم برخی از كشورها مثل ژاپن و آمریكا می باشد كه در استاندارد CSTN از رزولوشن LVT084 كه 03 فریم تصویر بر ثانیه است ، استفاده می شود .
OPTIC
چشمی (وابسته به چشم )
OSD
تنظیمات اعمالی بر روی تصویر
Out door
فضاهای غیر مسقف و روباز
PAL
استاندارد ایران می باشد . در استاندارد LAP رزولوشن بالایی وجود دارد و خطوط افقی LVT 675 است . در حالیكه تعداد تصاویری كه بدست می دهد 52 فریم در ثانیه است .
Pan
حركت افقی عمودی دوربین
panomorph lens
دو مشخصه اینگونه لنزها زاویه دید 081 درجه و وضوح تصویر بالای آنهاست
Per alarm buffering
این قابلیت همواره چند ثانیه تصاویر را در حافظه داخلی خود ذخیره می كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را برای سرورها ارسال نمایند .ویا برای آدرس های تعیین شده ارسال كنند .
Pinhole lens
لنزهای مینیاتوری دوربین های كوچك ویا پین هول
PIR
چشم های الكتونیك-نورهای مادون قرمز
Pixel
كوچكترین واحد تصویری كه به اندازه یك نقطه بر روی DCC كه وظیفه تبدیل یك بخش از تصویر به سیگنال الكتریكی را دارد ، پیكسل و یا فوتوسایت نام دارد .
POE
Power over Ethernet این تكنولوژی جریان لازم برق را برای دستگاههای تحت شبكه منتقل می نماید .
Postalarm bufering
این قابلیت همواره چند ثانیه تصاویر را در حافظه داخلی خود ذخیره می كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را برای سرورها ارسال نمایند و یا برای آدرس های تعیین شده ارسال كنند .
QUAD
سیستم بعدی كواد می باشد كه قادر است تصویر چهار دوربین مختلف را بطور همزمان بر روی تلویزیون نمایش دهد البته كواد های هشت كاناله نیز وجود دارند كه می توانند تصاویر هشت دستگاه دوربین را بر روی تلویزیون به صورت دو صفحه چهارتایی كه با فاصله زمانی قابل تنظیم بصورت پشت سر هم می آیند نمایش دهند .
Realtime
طبیعی،زنده
Redution
وضوح تصویری حداكثر رزولوشن یك تصویر آنالوگ 4% مگاپیكسل است .
Resolutin
وضوح تصویر-كیفیت بیشتر تصویر باعث افزایش جزئیات موجود در تصویر می گردد .حداكثر رزولوشن دوربین های آنالوگ برابر 4/0 مگا پیكسل هستند .واین امر به دلیل محدودیت تعداد خطوط در استانداردهای PAL و NTSC می باشد .
RXD
Recive یعنی دریافت
SSNR
سیستم حذف نویزهای ناخواسته از تصویر
Super HAD
مخفف واژهHole accumulotion diod فناوری كه بر روی هر پیكسل یك لنز قرارداده شده تا نور بیشتری را بر روی پیكسل انتقال دهد .
SV III
مخفف Super vision III می باشد .و به مفهوم ما فوق بینایی نیز تلقی می شود .در سری دوربین های SV III پردازش تصویر به صورت دیجیتال صورت می گیرد و وضوح تصویر فوق العاده ای دارند .به طور كلی در SVIIIها همه تمهیدات مربوط به یك دوربین ایده آل اندیشیده شده است .
SWITCH
سوئیچر ساده ترین نوع مانیتور كردن تصویر چند دوربین مختلف می باشد . بدین صورت كه چند دوربین به آن وصل شده و خروجی آن به تلویزیون متصل می گردد و می تواند تصاویر این دوربین ها را با یك زمان قابل تنظیم بر روی تلویزیون به شما نشان دهد . و اپراتور می تواند در صورت نیاز تصویر مورد نظر را ثابت كرده و یا غیر فعال گرداند .
Tilt
زاویه محور آنتن نسبت به خط افقی
Time laps
: ویدئو تایم لپس سیستم آنالوگ ضبط تصاویر دوربین برای زمانهای طولانی بر روی نوار ویدئو استفاده می‏شود. در نوعی از این دستگاه می توان گزیده‏ای از تصاویر را تا مدت 960 ساعت نیز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاویر به صورت خودکار و توسط خود سیستم می‏باشد.
Time laps
: ویدئو تایم لپس سیستم آنالوگ ضبط تصاویر دوربین برای زمانهای طولانی بر روی نوار ویدئو استفاده می‏شود. در نوعی از این دستگاه می توان گزیده‏ای از تصاویر را تا مدت 960 ساعت نیز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاویر به صورت خودکار و توسط خود سیستم می‏باشد.
TV.Line
TV.LINE در اصطلاح همان خطوط عمودی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود . هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .
Twoway
نوعی ویژگی برای دوربین های تحت شبكه .كه علاوه بر میكروفن امكان دریافت صوت به صورت همزمان را دارند .چنین سیستمی دارای یك خروجی صوت می باشندو برای كاربردهای ویدئو كنفرانس یا پیجینگ مناسبند .
TXD
Transmiter یعنی ارسال
Ups
Un Interaption Power Supply برق اضطراری
VARI-FOCAL
لنزهایی با فاصله كانونی متغیر
Vari-zoom
لنزهای زوم متغیر
WDR
مخفف Wide Dynamic Range
مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین 001/0(تاریکی محض) تا ۱۰۰۰۰۰ LUX (هوای آفتابی) میباشد . در مقابل بازه نور محیط داخل بین 10 تا چند صد LUX بیشتر نیست.
Viewing Angle
زاویه دید
VMD
مخففvideo motion detection تشخیص حركت توسط تصاویر ویدئویی.
Zoom
بزرگ نمودن بخش مشخصی از تصویر


نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :